Gdzie najlepiej zarejestrować domenę dla swojego serwisu?

Wbrew pozorom i często spotykanym opiniom wybór rejestratora Twojej domeny jest istotną kwestią. Nie jest prawdą stwierdzenie: "wszystko jedno gdzie zarejestrujemy domenę i tak jej koszt to w większości przypadków 1 PLN lub 0".

Fakt, dużo firm oferuje swoje domeny za "złotówkę" lub nawet za darmo. Ale co dalej?

Na co zwracać uwagę?

Wybierając rejestratora swojej domeny warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszt jej odnowienia w kolejnym roku (przecież chcemy, żeby nasz blog/serwis WWW działał dłużej niż 12 miesięcy). Zazwyczaj jest tak, że w przypadku domeny darmowej (lub za 1 PLN) koszt jej odnowienia na kolejny rok wynosi 123 PLN (z VAT).

Nie zamieścimy tutaj stałego cennika (chociaż możemy doradzić, że najlepsze ceny domen znajdziesz w serwisie OVH) ani - inaczej niż w przypadku hostingu - nie polecimy żadnej konkretnej firmy, gdyż ceny zmieniają się praktycznie każdego dnia. Również każdego dnia rozpoczynają się nowe i kończą stare promocje.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że najczęściej lepiej zapłacić za pierwszy rok np. 9 PLN (+ VAT), aby w kolejnym roku zapłacić za przedłużenie np. 60 PLN (+ VAT). Niestety po prostym przeliczeniu domena kosztuje nas znacznie więcej (w większości przypadków prawie 2 razy więcej), niż domena z większą opłatą za pierwszy rok.

Przykład

Na dzień publikacji tego wpisu koszt rejestracji domeny na pierwszy rok w serwisie nazwa.pl (gdzie niestety sami posiadamy domeny, lecz tylko ze względów technicznych i od roku 2018 ta sytuacja ulegnie zmianie), to 0 PLN. Niestety, koszt jej przedłużenia, to już 123 PLN (z VAT). W przypadku serwisu OVH, koszt rejestracji na pierwszy rok, to 12.24 PLN (z VAT), a koszt przedłużenia, to tylko 49.99 PLN (z VAT). Tak więc koszt utrzymania domeny w serwisie nazwa.pl przez okres 3 lat wyniesie nas 369 PLN (z VAT), a w serwisie OVH, tylko 112.22 PLN (z VAT). Prawda, że jest różnica? 🙂

Banalne? Może i tak, lecz w zasadzie każda osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Internetem daje się skusić na slogany: "domena za 1 PLN", "domena za 0". Dlatego jeżeli nie masz powodu, aby posiadać domenę u konkretnego rejestratora, dokładnie zapoznaj się z cennikami innych firm.

Zawartość serwisu chroniona jest polskim i międzynarodowym prawem autorskim.
Prawa do wszystkich treści zamieszczonych na stronach Serwisu zastrzeżone są na rzecz ich autorów.
Korzystanie z Serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności.

Made in Poland

Copyright © 2019 promujbloga.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.