Idealne zdjęcia na bloga

Nieodłącznym elementem w prowadzeniu bloga są duże, przejrzyste zdjęcia. Zwłaszcza jeżeli Twój blog jest blogiem kreatywnym - na przykład tworzysz piękną, unikalną biżuterię.

Zdjęcia są chwilową odskocznią od teksu, czytelnik może na moment przerwać czytanie i przyjrzeć się pięknym zdjęciom, dlatego warto zadbać o to, aby były one duże, czytelne i nie zniechęcały do dalszego przeglądania bloga. Zapraszamy zatem do zapoznania się z pięcioma podstawowymi krokami, dzięki którym Twoje zdjęcia zyskają na jakości i świeżości.

1. Światło

Zaczniemy od światła, ponieważ jest ono najważniejsze w każdym rodzaju fotografii. Bez światła ani rusz. Teraz, w okresie jesiennym, kiedy dni są coraz krótsze nie jest wskazane robienie zdjęć pod wieczór, a nawet w nocy, doświetlając fotografowany obiekt lampką z biurka, która daje żółte światło. Żółte światło, przekłamuje kolory, zatem nie jest wystarczające do poprawnego odwzorowania kolorów - chyba, że myślimy o jakimś zabiegu artystycznym.

Zdjęcia najlepiej robić w dzień, przysuwając biurko lub stolik najbliżej okna - można również wykorzystać parapet. Jeżeli w danym dniu słońce jest zbyt mocne/ostre wystarczy przysłonić okno firanką, lub przyłożyć białą kartkę. Dzięki temu cienie zostaną zmiękczone, a światło stanie się bardziej łagodne i rozproszone.

2. Doświetlanie zdjęcia

Doświetlanie zdjęcia jest także bardzo istotne. Źródło światła padające z jednej strony nie zawsze doświetli cały kadr. Dlatego w takich przypadkach, kiedy konieczne jest doświetlenie zaciemnionego fragmentu kadru z pomocą przyjdzie Ci blenda. Czym jest blenda? Blenda to każda powierzchnia, która odbija światło i tym samym doświetla fotografowany przedmiot. Blendę możesz kupić w sklepie fotograficznym, na Allegro, Ceneo. Jest to niewielki koszt, jednak jeśli Twój budżet jest mocno ograniczony, za blendę posłużą:

  • biała kartka, brystol,
  • lustro,
  • styropian,
  • folia aluminiowa.

Doświetlanie zdjęcia za pomocą blendy polega na tym aby blendę ustawić na przeciw głównego źródła światła. Blendę można ustawiać pod różnymi kątami, w zależności od tego jaki finalny efekt chce się uzyskać. Najlepiej posprawdzać różne warianty z ustawieniami blendy i dobrać odpowiedni dla kadru.

3. Tło

Coraz częściej można spotkać się ze zdjęciami, w których dominuje biel. Takie zdjęcia uważane są za zdjęcia estetyczne, czyste, przyjemne dla oka. Zazwyczaj białe tła stosowane są, kiedy chcemy zwrócić uwagę na konkretny fotografowany przedmiot. Białym tłem może być ściana, dywan, pościel, blat biurka/stolika, oczywiście biała kartka/brystol.

Przedmioty fotografowane na czarnym/ciemnym (lustrzanym) tle wyglądają luksusowo. Takimi tłami mogą być marmurowe blaty lub czarne akrylowe podstawki fotograficzne. Można też położyć kawałek szyby na czarną kartkę kolorowego bloku technicznego. Możliwości jest naprawdę sporo.

Za tło mogą też posłużyć wszelkiego rodzaju deski, parkiet.

4. Dodatki

Niech zadziała Twoja wyobraźnia!

Jeżeli masz aparat z jasnym obiektywem, który da Ci efekt rozmazanego tła (bokeh), świetnie sprawdzą się światełka świąteczne, które sprawią, że na drugim planie pojawią się kolorowe kropeczki.

Ciekawymi dodatkami, które urozmaicą kadr będą kwiatki, tj. róże, tulipany, wrzos, a także różne domowe ozdoby typu lampion, podkładki pod talerze, kolorowe ścierki, doniczki, kolorowe spinacze, itd. Tanie akcesoria do domu znajdziesz na przykład w Pepco.

5. Aparat

Wcale nie musisz mieć lustrzanki żeby finalnie stworzyć dobre zdjęcie. Aparaty kompaktowe dają sobie równie świetnie radę, a jakość zdjęć to już nawet Full HD. To samo dotyczy telefonów (smartfonów), nimi także zrobisz wspaniałe zdjęcia, stosując powyższe cztery kroki. Robiąc zdjęcie telefonem warto jest najpierw wyczyścić aparat za pomocą ściereczki do okularów lub zwyczajnie przetrzeć koszulką. Z racji tego, iż telefon używamy często, na obiektywie może zostać tłusta plama po palcu, wtedy zdjęcie wyjdzie zamglone.

Zawartość serwisu chroniona jest polskim i międzynarodowym prawem autorskim.
Prawa do wszystkich treści zamieszczonych na stronach Serwisu zastrzeżone są na rzecz ich autorów.
Korzystanie z Serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności.

Made in Poland

Copyright © 2019 promujbloga.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.