Jaką platformę do blogowania wybrać?

Wybór platformy na której będziemy prowadzić swojego bloga, to pierwszy aspekt, który musimy rozważyć, jeżeli chcemy rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Liczba dostępnych serwisów tego typu jest ogromna, również na rynku polskim.

Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy?

Czynników na które warto zwrócić uwagę przy wyborze platformy jest wiele, ale niewątpliwie jednym z najważniejszych jest... popularność. A dlaczego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, wybierając platformę, która nie wymaga od nas własnego serwera (np. Blogger lub WordPress.com) mamy pewność, że nie grozi im niespodziewane zamknięcie, a tym samym skasowanie naszego bloga. Po drugie, społeczność skupiona wokół takich serwisów jest zawsze znacznie większa niż w przypadku niszowych projektów, a co za tym idzie, w przypadku problemów możemy szybko i sprawnie uzyskać odpowiednią pomoc.

Podobna sytuacja ma się w przypadku platform instalowanych na własnym serwerze (np. WordPress.org). Wybierając sprawdzone, popularne rozwiązania mamy dużą pewność, że projekt nie zostanie nagle porzucony, błędy będę stosunkowo szybko naprawiane, a system regularnie udoskonalany. I oczywiście społeczność dla takich projektów również jest bardzo szeroka, co jest bardzo istotnym czynnikiem. W przypadku samodzielnie instalowanych systemów blogowych, nieporównywalnie bardziej, niż w przypadku blogów, które własnego serwera nie wymagają.

W takim razie, co wybrać?

Tak jak pisaliśmy na samym początku, systemów umożliwiających prowadzenie własnego bloga jest wiele. Obecnie 3 najpopularniejsze, wykorzystywane przez setki milionów ludzi na całym świecie, to:

Każdy z tych systemów umożliwia Ci prowadzenie w pełni funkcjonalnego bloga, z mnóstwem możliwości personalizacji, zmianą motywów i wieloma innymi udogodnieniami. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, na który się zdecydujesz.

Jeżeli jednak posiadasz własny serwer, chcesz mieć pełną niezależność i pewność, że Twój blog będzie działał tak długo, jak Ty tego chcesz, wybierz WordPress.org, zainstaluj i skonfiguruj według własnych potrzeb (praktycznie wszyscy dostawcy usług hostingowych posiadają jego autoinstalator, a więc jest to kwestia dosłownie kilku kliknięć). Dzięki takiemu rozwiązaniu, masz pełną kontrolę nad systemem i możesz go rozbudowywać w każdy możliwy sposób.

Jeżeli natomiast nie posiadasz własnego serwera, wybierz jedną z dwóch pozostałych platform. Na pewno się nie zawiedziesz 🙂

Zawartość serwisu chroniona jest polskim i międzynarodowym prawem autorskim.
Prawa do wszystkich treści zamieszczonych na stronach Serwisu zastrzeżone są na rzecz ich autorów.
Korzystanie z Serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności.

Made in Poland

Copyright © 2019 promujbloga.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.